gena

"Спорт не має мати ніякої партійної чи національної ознаки, а має оцінюватись  по здібностях і якостях людини, яка бажає досягти якоїсь мети..."

 

Президент Чернівецького обласного

автомобільного клубу "Буковина",

народний депутат України

Геннадій МОСКАЛЬ

"Шановні відвідувачі сайту!


Змагання для молоді набирають обертів…

 

Протягом останніх двох років керівництвом автоклубу «Буковина» приймаються рішення про організацію та вдало проводяться змагання серед молоді, зокрема постійно проводяться змагання з Драг- Рейсінгу. В планах заходів на 2014 рік автоклубом «Буковина» планується приділити більше уваги надзвичайно перспективному та популярному серед молоді напрямку в автоспорті, який має назву картинг.

Для справжніх автолюбителів та членів автоклубу представляємо короткий нарис історії розвитку картингу на Буковині.

Найбільш інтенсивний імпульс розвитку технічних видів спорту на Буковині припадає на другу половину шестидесятих років двадцятого століття.

         До таких традиційних гуртків  як авіамодельні, автомодельні, ракето модельні додаються гуртки авто конструювання.

         З приходом Миронова В.І. , як керівника авто конструкторського гуртка, на Буковині робляться перші кроки в новому, невідомому ще в позашкільних  гуртках  картингу.

         Завдання, які ставились перед гуртківцями, були досить складні, адже не було ще креслень, промисловість не виготовляла двигунів і шин для коліс картів.

Отже гуртківці разом із своїм керівником робили креслення, потім був процес виготовлення самої машини та її випробування.

Така робота розпочалась в 1967 році , а уже в 1974 році представник Чернівецької області Чубенко Сергій став чемпіоном України з картингу саме на карті аматорської конструкції.

Одним із розділів змагань картингістів України і був конкурс на кращу машину, де карти конструкції Чернівецької обласної станції юних техніків неодноразово одержували призи.

На Першості України до 1974 року команда Чернівецької області займала тверде четверте місце, а в 1974 році юні спортсмени посіли друге місце.

В 1977-1978 роках команда Чернівецької області була чемпіоном України з картингу, а представники Чернівецької області входили до складу збірної України до 1990 року.

Найкращі результати представника Чернівецької області , неодноразового чемпіона України Чубенка Сергія показані на чемпіонатах Радянського Союзу з картингу. Він був призером і чемпіоном всеможливих всесоюзних змагань, а також неодноразовим переможцем змагань з картингу країн соціалістичного табору.

         Неодноразовим чемпіоном України з картингу також був представник Чернівецької області Пендрик Віктор.

Чубенко Сергій та Пендрик Віктор входили до п’ятірки кращих спортсменів з картингу в особистому заліку на чемпіонатах Радянського Союзу.

Чернівецька команда неодноразово ставала Призером всесоюзних змагань з картингу «Київська Весна».

В 1969 році організатор і керівник гуртка картингу сам сів за кермо карта і до 1980 року був «граючим» тренером своєї команди.

В 1977-1978 роках Миронов В.І. став чемпіоном України з картингу в командному заліку, а в 1980 році він стає бронзовим призером в особистому заліку, ставав неодноразовим переможцем традиційних Всеукраїнських змагань.

Починаючи з 1977 року промисловість Радянського Союзу налагодила серійний випуск картів в Естонії та м. Ленінграді, а потім карти почали випускати в м. Одесі та Татарстані в м. Набережні Човни.

Такі машини були досить «сирими» , недосконалими, тому на долю тодішніх гуртківців лягли завдання по їх вдосконаленню, ремонту та налагодженню, але це була школа, яка дала велетенський потенціал та навики для виходу з будь-яких критичних ситуацій.

Велику роль грали відданість, фанатизм, безкорисливість, адже як і тоді так і тепер картинг тримається на ентузіазмі , особливо коли одночасно потрібно виконувати обов’язки механіка, водія транспортного засобу, тренера і водія карта.

З 1980 по 1990 роки команда Чернівецької області стабільно входила в першу трійку чемпіонів України.

Промисловий випуск картів дозволив організувати гуртки картингу у всіх районних центрах Чернівецької області, за виключенням Путильського та Герцаївського районів.

Масовість гуртків привела до загального захоплення картингом учнівської молоді. Появились свої лідери в Чернівецькій області в с.м.т. Сокирянах (керівник гуртка Бурляк В.), в м. Сторожинець (керівник гуртка Кисельов С.), в с.м.т. Кельменці (керівник гуртка Хоменко В.)

Обласні змагання та чемпіонати Чернівецької області збирали не менше 12 команд з числом учасників більше 60 чоловік.

В області загальне число картів різних класів нараховувало більше 200 машин.

В 1990 році картингом перестали цікавитись верхні ешелони спортивних організацій України, а з розвалом Радянського Союзу від картингу відмовився колишній ДОСААФ.

На цьому фоні в 1992 році ентузіастами картингу була створена Федерація картингу України, яка взяла на себе організаційну роль в проведенні змагань та підтримку гуртків картингу позашкільних закладів, які були в Міністерстві освіти України.

Різко зменшилось фінансування позашкільних установ, а це відбилось на гуртках картингу. Нові карти перестали поступати, а запчастини до тих машин що були стали проблемою.

Почався розпад гуртків та знищення матеріальної бази, відтік спеціалістів через мізерну заробітну плату.

         Із збільшенням потоку інформації і можливістю поїздок за кордон з’являються нові класи машин, двигуни та індивідуальні власники машин. Перестали проводитись Всеукраїнські змагання серед учнівської молоді і це продовжувалось до 1995 року.

         В 1995 році відновились змагання серед учнівської молоді. В програму цих змагань входило фігурне водіння карта та шосейно-кільцеві перегони.

В 1997 році ФКУ розділила спортсменів на вищу та першу ліги.

Так як з 1992 по 1995 рік змагання серед учнівської молоді в масштабах України не проводились, то команди картингістів Чернівецької області проводили лише обласні змагання та приймала участь в змаганнях, які проводились в м. Калуші Івано-Франківської області.

Команда Чернівецької області приймала участь у змаганнях, які проводила ФКУ в м. Миколаєві, Полтаві, Києві, але на ці змагання команда їздила неповним складом (не більше 4 чоловік).

Призерами цих змагань були  Густяк Роман та Миронов Руслан.       

Як уже згадувалось, з 1995 року Міністерство освіти України відновило змагання з картингу серед учнівської молоді. Першими змаганнями були змагання в м. Джанкой Кримської АР.

На цих змаганнях команда Чернівецької області виборола загальнокомандне перше місце і стала чемпіоном України серед учнівської молоді.

З того часу і до сьогоднішнього дня команда Чернівецької області не втрачала цього титулу і є десятикратним чемпіоном України з картингу серед учнівської молоді.

В 1999 році організований картинг-клуб «Захід» при Чернівецькому обласному центру НТТУМ. З цього ж року змагання серед учнівської молоді проводяться сумісно з Першою лігою західного регіону України.

Ці змагання користуються досить високим статусом, вони є етапними в змаганні на Першість та Чемпіонаті України з картингу.

Один з таких етапів проводиться в м. Чернівці, другий – в м. Львові або м. Стрий,  а третій – в м. Камянець-Подільський.

 Нажаль протягом останніх п’яти років, не маючи підтримки, організатори  картингових змагань не проводять спортивні заходи на території області, тому автоклуб «Буковина» прикладе всі зусилля щодо відновлення даних  змагань та залучення молоді до зайняття автоспортом.

 

 

 

Автоклуб «Буковина»

»

: Unique Directions